Autor: Mardon 2012-03-20 10:24:07
Drodzy studenci, dzisiaj porozmawiamy sobie o regulatorach temperatury, ich budowie i zastosowaniu. Pierwsze regulatory temperatury powstały w latach 30 ubiegłego wieku. Hans Jensman stworzył regulator temperatury łącząc ze sobą 2 styczniki i termometr.
Podobne wpisy:
Autor: Agat Tytuł: automat do kawy.Automat do kawy to bardzo popularna forma zakupu gorących napojów. Jest przede wszystkim wygodna i tania. Korzysta z niej wiele placówek i miejsc, w obrębie których nie zawsze funkcjonują różne sklepy, czy...
był to prymitywny regulator temperatury, jednak sprawdzał się. Jego zasada działania polegała na tym, że gdy temperatura na termometrze wskazywała zbyt wysoką wartość, styczniki odcinały dopływ energii. W ten sposób temperatura nigdy nie przekraczała progu maksymalnego.
Takie rozwiązanie jest stosowane chociażby w dzisiejszych czajnikach elektrycznych. Regulatory temperatury przez lata bardzo ewoluowały. Dziś pozwalają one na ustalanie dokładnej temperatury substancji czy pomieszczenia.
Dokładność jaką osiągają regulatory temperatury sięga nawet 1 części milionowej stopnia celcjusza. Cechą wspólną dla prymitywnego regulatora jensmana i nowoczesnych regulatorów temperatury są styczniki. Są one niezbędne do pracy regulatora.
Styczniki pozwalają na ograniczanie dopływu energii, dzięki czemu można kontrolować wysokość temperatury. Styczniki to element, bez którego regulatory nie istniałyby. Właściwie to styczniki wykonują całą pracę regulatora i to od ich jakości zależy dokładność urządzenia.
Regulatory są używane niemal w każdej gałęzi życia, poczynając od wspomnianego już czajnika elektrycznego, przez termostaty w lodówkach na czujnikach temperatur kończąc. Regulatory temperatury są powszechnie stosowane w wojsku oraz produkcji. Odkrycie Hansa Jensmana w znaczącym stopniu miało wpływ na obecny stan naszego życia technologicznego.
Pozostałe zdjęcia