Autor: Mag 2012-01-10 16:05:07
Dzisiejszy wykład będzie dotyczył termofizyki oraz tematów z nią związanych. Skupimy się głównie na zagadnieniach mierzenia temperatury, przechodzenia przez różne stany skupienia, oraz na technicznej stronie wzrostu i spadku temperatury. Najważniejszym słowem dzisiejszego wykładu jest jednak wzorcowanie.
Podobne wpisy:
Autor: Kacperr Tytuł: Czwarty festiwal pełnej emocji fotografii ślubnejNa czwartym już festiwalu fotografii tematycznej, który odbywa się, co rocznie w Łodzi, królowała tematyka "fotografia ślubna". Na wystawie oprócz znanych koneserów dobrej fotografii, znalazły się osoby, które przyszły zobaczyć, jakie robią zdjęcia najlepsi fotograficy w mieście, by móc później...
Wzorcowanie, czyli pomiar temperatury przy użyciu termopary to doskonały przykład na to jak ciekawa może być fizyka. Po raz pierwszy wzorcowanie zostało przeprowadzone przez Isaaca Newtona, kiedy to uczony udowodnił, że para wodna ma temperaturę wyższą od 100 stopni Celsjusza i jest lżejsza od powietrza. Wtedy właśnie po raz pierwszy użyto określenia termopary, jednakże sama nazwa wzorcowanie dla procesu jakim jest pomiar temperatury została użyta dopiero w 1974 roku.
Autorem tej nazwy jest Rosyjski fizyk Roman Polarov. Od tego momentu pomiar temperatury przy użyciu termopary jest określany mianem wzorcowania. Wzorcowanie odgrywa dzisiaj ogromną rolę w fizyce.
Przy jego pomocy mierzy się temperaturę substancji, które nie mogą być mierzone przy pomocy zwykłego termometru rtęciowego. Zabieg wzorcowania pozwala na określenie dokładnej temperatury niemal każdej substancji, bez względu na jej stan skupienia, masę czy temperaturę. Można z całą pewnością stwierdzić, że doświadczenie Isaaca Newtona miało znaczący wpływ na rozwój fizyki i było niejako kamieniem węgielnym budującym podwaliny dzisiejszej fizyki termalnej.
To będzie właśnie dzisiejszy temat zajęć.
Pozostałe zdjęcia